Merhaba,

Biz ODTÜ’de Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezimizde (BeBeM) 6 ve 10 aylık bebeklerde dil gelişimi konusunda bir çalışma yapıyoruz. Türkçe için ilk kez bu kadar küçük bebeklerde bir çalışma yürütülüyor. Projemizin sponsoru TUBITAK. Çalışmamız 10 dakika sürüyor, ve bebeklerin henüz konuşmadan Türkçenin özelliklerine ne kadar duyarlı olduklarını ölçüyoruz.

Çalışmanın sonunda bebeklerin kepli bir hatıra fotoğraflarını çekiyoruz ve ilk diplomaları olarak saklayabilecekleri bir diploma hediye ediyoruz.

Bebeklere sözcükler dinletiyoruz ve çalışma süresince bebek hep annesinin kucağımda oturuyor. Çalışmamıza katılmak tamamen ücretsiz.

Ankara’da ODTÜ’de gerçekleştirilen bir araştırma gelen anneler hem çocukların dil gelişimi konusunda tüm soruları sorabilecekleri bir dilbilimci uzman ve çocuk psikologu mevcut hem de bebekler şimdiden bilime katkıda bulunuyorlar!

Bebekler aslında daha ilk kelimelerini öğrenmeden dillerinin pek çok özelliğini öğreniyorlar ve her dilin kendine has özellikleri dil öğrenme sürecini etkiliyor. Türk bebeklerinin dil öğrenme sürecini araştırdığımız çalışmamızda bebeğinizle bize yardımcı olursanız, çok memnun olacağız.

web: http://bebem.ii.metu.edu.tr/
http://www.facebook.com/odtubebem

Telefon: 0.537 990 40 73 – 0.312 210 78 64

Basında bizle ilgili çıkan haberler:

http://bebem.ii.metu.edu.tr/basindan
http://bebem.ii.metu.edu.tr:8081/Bebem/basinda-bebek-dil-gelisimi/hurriyet-gazetesi

TV haberleri:

ATV’de 05.03.2012 tarihinde ana haber bülteninde yayınlanan haber:
http://webtv.atv.com.tr/webtv/videoizle/atv-ana-haber/570

NTV’de Sedat Küçükay’ın 25.03.2012 tarihli Haftasonu programı
http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=canlintv&seekTime=25-03-2012%2010:32

Saygılarımızla,
Dr. Aslı Altan
ODTÜ | Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezi – Bebem bebem.ii.metu.edu.tr