9 Temmuz 2012

St Petersburg - Peterhoff Sarayı

St Petersburg'un önemli yapılarından biri de 1000 hektardan fazla alan üzerine kurulu olan ve Pedro'nun yazlık saray olarak kullandığı Peterhoff Sarayı. İsveç'e karşı alınan zaferden sonra yapılmış bu saray.

Bu Saray Paris'teki Versailles Sarayı'nın tıpkısının aynısıdır :)

Finlandiya Körfezi'ne bakması ve denizle sonlanması bu sarayı Versailles'dan daha iyi bir konuma getiriyor bence :)

Versailles Sarayı'nın içini gezdiğim için, daha da önemlisi bahçedeki fıskiyelerin kapanmasına az bir süre kaldığı için sarayın için gezmedik, sadece bahçelerini gezdik.Saraya ulaşım hem kara hem de deniz yolu ile mümkün. Sarayın kıyısından kalkan deniz otobüsleri direkt St Petersburg'a gidiyor. 

Bahçelerde yer alan fıskiyelerin düzenlenmesi bizzat Pedro tarafından yapılmış. Heykel süslemelerinde, Rusya'nın düşmanlarına karşı kazandığı zaferler ve Avrupa' nın siyasal sahnesinde kökleşmesini teması işlenir. Tamamı altın kaplama olan fıskiyelerin en büyüğü Pedro'nun İsveç'i simgeleyen aslanı yenmesini konu alır.

Büyük çeşme, 22 km uzaklıktaki Ropşa tepelerinden gelen yeraltı suları ile çalışıyormuş. Çeşme denen havuzun içinde 37 heykel, 64 çeşme ve 142 fıskiye bulunuyormuş. Büyük çeşme saraydan Baltık Denizi'ne kadar uzanıyor. Dönüş yolunda fıskiyelerin kapanmış olduğunu fark ettik:Fıskiyeler kapalı iken Sarayı gezmek isterseniz daha ucuz bir giriş ücreti ödüyorsunuz. Ancak mümkünse fıskiyeler açıkken görün, su gösterisi bu Saraya çok yakışıyor bence.

Bu arada St Petersburg uçağında bizimle birlikte yolculuk eden Kültür Bakanı Peterhoff Sarayı'nı ziyaret ederek burada fahri doktor ünvanı alaya gelmiş. 

Bu sarayla ve Pedro ile ilgili ilginç hikayeler okumak için buraya uğrayın lütfen.

12 yorum:

 1. ne gorkemli saraymis bu boyle resmen goz kamatirici.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle Gülçin, bahçesi böyleyse içi nasıldır kim bilir :)

   Sil
 2. Gerçekten çok görkemli ve gösterişli bir saray . Bahçe ne kadar büyük böyle,tüm gün gezebilir insan.. Heykellerde harika..
  Not: Giderim inşallah :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vakit olsa tüm gün yayıla yayıla gezilecek bir yer gerçekten. İnşallah gidersin Pelincim :)

   Sil
 3. fotolara bayıldım,bizim de bir sonraki rotamız rusya inşallah:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce bir İsviçre yapın sonra ver elini Rusya :)
   Biz de İsviçre yaparız belki ;)

   Sil
 4. Fotoğrafların güzelliklerin tümünü yansıtamadığı bir gerçek.Bu kadar güzel korunmuş tarih ve doğal hayatı hiçbir yerde görmedim. St.Petersburg'a giderseniz mutlaka buraya gitmelisiniz.Yaklaşık 60 km bir mesafe.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nevzat Bey, yorumunuz için teşekkürler. Bence de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ben de geniş bir zamanda tekrar görmeyi isterim.

   Sil
 5. gerçekten görülecek bir saray tüm gitmemiş insanlara tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 6. göermemiş olanlara mutlaka tavsiye edecegim dogasıyla mükemmmel bir yazlık saray.. fakat biraz beklemeyi sıraya girmeyi göze alacaksınız.İnsanlar çılgınca akın ediyor.. BAHÇELERİ MÜTHİŞŞ EN AZ BİR GÜNÜNÜZÜ ayırmalısınız bu saray için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir gün ayırınca rahat rahat gezilebilir.

   Sil
 7. gerçekten görülecek bir saray tüm gitmemiş insanlara tavsiye ederim

  YanıtlaSil

SOSYAL AĞLAR


İZLEYENLER

Blog Arşivi

HER GÜN MUTLAKA

NE ARADINIZ, YARDIMCI OLALIM?

Kişisel Blog

Copyright © Benden ve Bizden | Powered by Blogger
Design by Lizard Themes | Blogger Theme by Lasantha - PremiumBloggerTemplates.com